Randevu için: +90 537 217 37 47

Tüp Bebekte Moral Faktörü

tupp8

Günümüzde, tüp bebek tekniğinde gerçekleşen oldukça ciddi ilerlemeler sayesinde, gelişen son teknoloji imkânları ile tüp bebek tekniklerinde başarı şansı oldukça artmıştır. Tüp bebek tekniğine ilave tedaviler de eklenerek tüp bebek tekniğini daha etkin hale getirmek mümkün olup, bu şekilde hem anne adayıyla ilgili problemlerde, hem baba adayı ile ilgili problemlerin düzeltilebilmesi için tüp bebek artı mikro enjeksiyon yöntemini beraber kullanabilmek mümkün olup, tüp bebek de başarı elde etmek oldukça olası olmaktadır.

Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabilme başarısı yüzdelik bir oranla,hastaya ve hastanın yaşına göre değişkenlik göstermekle birlikte tüp bebek başarı oranı %90’lara dek çıkmıştır. Bu durum, adaylar için oldukça mutlu edici bir haberdir.

Yüksek Moral, Başarının da Gelmesini Sağlayabilir

Tüp bebek tekniği, transfer aşamasında ya da daha önceki aşamalarında olsun anne adayının, bu dönemde moralinin oldukça yüksek olması ve bu tedaviye karşı, gelecek her türlü neticelere karşı motivasyonunu korumasını gerekmektedir. Başarısız olunacağına dair güçlü hisler geliştirmemeli, bu konuda git geller yaşamamalıdır. Denemeye inanması, ancak başarız olursa da nedenlerinin araştırılması koşuluyla ”olsun, bir daha deneriz.” düşüncesinde olması gerekir. Aşırı bir şekilde umutlanması da sonrası için hayal kırıklığı yaratabilir. Bu sebeple iki ihtimali de düşünüp, kabullenmesi ancak motivasyonunu kaybetmemesi gerekir. Herhangi bir negatif neticede anne adayı çok üzülebilir ve hatta bu durum ciddi hayal kırıklığına yol açabilir. Bu gibi durumlarda anne adayına dikkat edilmeli ve onu teselli edecek nedenler bulup anne adayını tüp bebek yönteminin tekrar denemeleri için ikna etmek baba adaylarına düşer. Yeniden uygulanan denemelerde anne adayının tüp bebeğinin tutma şansı daha fazladır. Yeniden tüp bebek yöntemini denemek, oldukça mantıklıdır. Çünkü rahim artık hazırdır, anne adayı aşamaları artık biliyordur ve hazırdır. Tüp bebek uygulaması için gerekli bütün materyaller hazırdır. Bu uygulama, anne adayının hem çok yıpranmasını engeller, hem de oldukça kısa bir sürede tekrar tüp bebek yöntemi denenir ve yüksek olasılıklar ile tüp bebek başarısı yükselir.

Stres, Tüp Bebek Denemesini Olumsuzluğa Götürür

Stresin her türlü tedaviyi etkilemesi gibi, tüp bebek tedavisini de yüksek oranda etkilediği akıldan çıkarılmamalıdır.İnsanlar hayatlarını etkileyecek bu gibi önemli bir tedavi sürecinde strese kapılır ve başarısız olacağını düşünebilir. Ancak bu yapılabilecek en yanlış davranıştır. Kısırlığın normal bir hastalıktan farklı değildir ve başarı şansının başarısızlıktan çok fazla olduğunu unutmamak gerekir. Yaşanılan stresi heyecana çevirip, yüksek bir motivasyon ile tedaviye odaklanmak, yapılacak en doğru davranıştır.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.