Randevu için: +90 537 217 37 47

Tüp Bebekte Mikroenjeksiyon Uygulaması

mikroenjeksiyon

Genel olarak tüp bebek tedavisi ile günümüze kadar  3 milyonun üzerin de bebek dünyaya gelmiştir. Dünyaya gelen bu bebeklerin yarısı da mikroenjeksiyon tedavisi ile oluşan gebeliklerdir. Çoğunlukla mikroenjeksiyon yöntemi “fertilizasyon” kısacası döllenme oranları ve klasik tüp bebek yöntemine göre de çok daha yüksek ve en önemlisi de klasik tüp bebek yöntemin de bazen de can sıkıcı olabilen ve hiçbir yumurtanın döllenmemesi sorunları da yok denecek kadar da düşük oranlar da karşımıza çıkmaktadır.

Peki, mikroenjeksiyon yönteminin klasik tüp bebek yönteminden farkı nedir?

Aslın da bütün hazırlık aşamaları aynıdır. Yalnızca laboratuvar da uygulama farkının olmasıdır. Kısacası anne adayının yumurta toplama işlemi için hazırlanması “kontrollü yumurta stimülasyonu” denen ve bu kısım da yumurtalığın uyarılması işlemleri de aynı şekil de yapılmaktadır.

Özellikle Antagonist Protokolü ile anne adayına daha az enjeksiyon ile uygulanan diğer protokollerdeki gibi gebelik oranları da sağlanabilmektedir. Ayrıca Ganadotropin ise anne adayının yumurtalıklarını uyarması için kullanılan ilaçlardır ayrıca idrardan ya da DNA teknolojisi ile elde edilebilen oldukça güvenlidir, etkinlik açısından ise hiçbir farkları yoktur.

Klasik tüp bebek yöntemi ile mikroenjeksiyon yönteminin tek farkı ise laboratuvar da alınan embriyoglar tarafından en sağlıklı olan spermlerin seçilmesi ve anne adayının yumurtalarına birer birer uygun açılardan ve girişlerden enjekte edilmesi işlemidir.

Ayrıca doğru bir enjeksiyon yapılmaz ise yumurta içerisindeki kromozom iğcikleri de zarar görebilmektedir. Bunun sonucun da ise döllenme gerçekleşmez ya da izleyen günlerde de embriyonun gelişimi tıkanarak gelişimi durabilmektedir. Mesela; blastosist evresine kadar da ilerlemeyebilmektedir. Öyle ki bu yöntem ile de daha az döllenen yumurtalar ile karşılaşılabilir.

Mikroenjeksiyon ile aşılama (intrauterin inseminasyonu) tedavisinin arasındaki farklar nelerdir?

Genel olarak aşılama tekniği öncelikle alınan spermlerin yıkama işleminden geçirilmesi ve sağlıklı ve en hareketli olan spermlerin anne adayının rahim boşluğuna bırakılması işlemidir. Tüp bebek tedavisi şekli ile mikroenjeksiyon tedavisinden oldukça farklı bir işlemdir. Özellikle gebelik oranları ise en iyi şartlar altın da aybaşına %15 civarın da olmaktadır. Eğer spermler gebelik için yeterli sayı da ve yapıda ise özellikle de zamanlamanın iyi yapılması sonrasın da yumurtanın döllenmesi de doğal yerin de yani tüpler de meydana gelecektir. Döllenme olduktan sonra rahim boşluğuna da kendiliğinden yuvarlanması gerçekleşmektedir.

Mikroenjeksiyon yöntemi ile gebelik oranları nedir?

35 yaşın altındaki anne adayların da yapılan denemeler de gebelik oranları biraz daha düşük olmaktadır. Ancak bu düşüş ise genç ve özellikle erkek de problem olan yani prognozlu hastalar da daha az olmaktadır. Anne adaylarının aybaşına ise gebelik oranları da çoğunlukla şanslı olgular da ise %40 civarın da olmaktadır.

Tüp bebek merkezi

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek Tedavisinde Akupunktur başlıklı makalemizde akupunktur ve tüp bebek hakkında bilgiler verilmektedir.