Randevu için: +90 537 217 37 47

Tüp Bebek Tedavisi ve Beslenmenin Önemi

tup bebekte beslenmenin onemi

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerden çiftin elinde olan ve dikkat etmesi gereken ise; beslenme düzenidir. Beslenme düzeni vücut direncini ve bağışıklık sistemini doğrudan bir şekilde etkilediği için tedaviden en az 3 ay öncesinde doğru bir beslenme programına alışmak oldukça önemlidir. Genellikle tavsiye edilen, karbonhidrattan fakir, vitamin, mineral ve proteinden zengin beslenme düzenidir.

Anne ve baba adaylarının tedavi sırasında dikkat etmesi gereken beslenme kuralları ise:

 • Tüp bebek tedavisine karar verildiği ilk an, sigara bırakılmalı ve sigara içilen ortamda bulunulmamalıdır. Sigara kullanımı tüp bebek tedavisinin başarısız olmasına yol açabilir.
 • Tüp bebek tedavisinde anne adayının uygun kiloda olması, üreme ve yumurtlama işlevlerinin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu sebeple anne adayları uygun kilolarına ulaşmalıdır. Aşırı zayıflık ya da aşırı kilo, tüp bebek tedavisini olumsuz etkileyecektir.
 • Protein, mineral ve omega 3 açısından zengin olan balık, mutlaka haftada 2 defa tüketilmelidir.
 • Tüp bebek tedavisinden önce de, sonra da günde en az 2 litre su içilmelidir. Su, yalnızca su olarak içilmelidir. Çay, kahve ya da meyve suyu tüketimi bu iki litreye dahil değildir.
 • Nohut, fasulye, barbunya gibi kuru baklagilleri de haftada üç gün tüketmek gerekir.
 • Suni tatlandırıcılar normal diyet programında kullanılabilir. Ancak tüp bebek tedavisinde kullanmamalıdır.
 • Bu beslenmenin düzeninin diyet değil, sağlıklı yaşam için yapıldığı bilinmelidir. Anne adayı aç kalmamalı ancak ihtiyacı olan günlük besin ögelerini tüketmelidir. Fast food ya da diğer gereksiz kaloriler alınmamalıdır.
 • Çay ve kahve tüketimini olabildiğince minimuma indirilmelidir. Hatta mümkünse kahveyi bırakmak ve çayı da nadir olarak içmek gerekmektedir.
 • Kola gibi asitli içeceklerde kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Anne adayı gebe kalmaya karar verdiği zamandan itibaren folik asit almaya başlayabilir. Folik asit, doktor kontrolünde takviye şeklinde alınmalıdır. Bunun dışında folik asit yeşil yapraklı sebzelerden, fındık, badem ve baklagillerden temin edilebilir. Haftada 3 defa kuru baklagil, haftada 50 gr. badem, haftada 50 gr. fındık tüketmek gerekir.
 • Uyku düzeninin oturtulması ve her saat aynı zamanda uyunup uyunulması kaliteli bir uyku ve güçlü bağışıklık sistemi için önemlidir.
 • Haftada 3 kez düzenli bir şekilde yürüyüş yapmak gerekir.

Karbonhidrat:

Karbonhidrat, ülkemizde en çok tüketilen besin ögesidir. Ancak ihtiyaçtan fazla karbonhidrat tüketimi kilo alımına yol açacaktır. Bu sebeple de yumurtlama fonksiyonları sekteye uğrayabilir. Karbonhidrattan fakir ve proteinden zengin besinler tüketmek ise genel olarak uzmanların görüş birliğinde olduğu bir düzendir.

Yağ:

Vücudun her besin ögesine ihtiyacı vardır. Bunlardan biri de yağdır. Ancak yağ, gerekli oranlarda tüketilmeli ve mümkünse zeytin yağı kullanılmalıdır. Örnek olarak et tüketilecek ise ızgara ya da haşlama yöntemi ile yapılmalı ve yağ ihtiyacı bu şekilde karşılanmalıdır.

Vitamin ve mineraller:

Vitamin ve mineraller tüp bebek tedavisi sırasında oldukça önemlidir. Anne adayının kendini dinç ve sağlıklı hissetmesi tedaviye de olumlu yansıyacaktır.  Potasyum açısından zengin fındık, badem, balık ile C vitamini barındıran meyveler mutlaka tüketilmelidir. Bunun yanında C vitamini açısından zengin besinler cinsellikle ilgili hormonlarının iyi çalışmasını sağlar. Bu sebeple C vitamini içeren meyve ve sebzeleri kesinlikle günlük olarak tüketmek gerekir. Kivi, portakal, limon, yeşil biber, greyfurt C vitamini açısından oldukça yüksek besinlerdir. B vitaminleri, demir ve çinkodan da oldukça zengin olan kümes hayvanları, balık, kırmızı et, kurubaklagil ve yumurta tüp bebek tedavisi süresince mümkün olduğu kadar sık tüketilmelidir. Bezelye, brokoli, havuç vitamin ve mineral bakımından zengin sebzelerdir.

Bir önceki yazımız olan Yumurta Dondurma Nedir, Nasıl Uygulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.