Randevu için: +90 537 217 37 47

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılmalı?

tup-bebek-tedavisi-ne-zaman-yapimali

1 yıl süresince düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girilmesine karşın, çiftlerde bir türlü gebeliğin gerçekleşmesi sağlanamıyor ise, öncelikle çiftlerin kısırlık sorunu ile alakalı konusunda uzman olan bir doktor ile irtibata geçmesi gerekir. Çiftler doktora başvurduğunda gerekli olan muayene kapsamlı bir şekilde yapılır ve bu süreçte çiftten birtakım test ve tetkikler talep edilir. Bu bağlamda çifte uygulanabilecek yardımcı üreme yöntemi belirlenir. Çiftin durumuna bağlı olarak tedavi yöntemi tercih edilir. Kısırlık sorunu yaşayan her çiftte tüp bebek tedavisi uygulanmaz. Şayet çifte tüp bebek tedavisi uygulanacaksa da çiftin bu tedavinin uygulanması için beklemesi gereken süre, en fazla 1.5 yıl olmalıdır.

Çünkü bu süreçte çiftin ayrıntılı bir değerlendirilmesi yapılır. Kısırlığa neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması sağlanır ki uygulanacak olan tüp bebek tedavisinin neticesinde başarılı bir sonuç elde edilebilinsin. Tüp bebek tedavisinde amaçlanan gebeliğin gerçekleştirilmesi ve canlı doğumun sağlanmasıdır. Uygulanacak olan tüp bebek tedavisinin öncesi ve uygulama esnası oldukça meşakkatli bir süreçtir. Bu süreçte çiftin durum değerlendirmesinin doğru analiz edilmesi tüp bebek tedavisi açısından önemli bir konudur. Yanı sıra tüp bebek tedavisi öncesinde ve uygulama aşamasında çiftlerin doktor tarafından belirlenen bazı hususlara dikkat etmesi de tedavinin başarılı neticelenmesi adına gereklidir.

Kısırlık sorununda araştırmalara ve tahlillere ilk olarak erkeğe yapılan sperm tahlili ile başlanır. Bu tahlil neticesinde erkekte ki sperm miktarı ve sperm kalitesi ile alakalı ayrıntılı bir bilgi elde edilir. Sadece erkek değil kadında da birtakım incelemeler yapılır. Kadındaki bu inceleme adet düzeni araştırması ve ultrason ile yumurta haznesinin ve rahmin durumunun kontrol edilmesidir. İhtiyaç halinde kadından hormon analizleri ve rahim filminin de çekilmesi talep edilebilir. Yapılan bu tahliller neticesinde çiftin hangi tedavi yöntemlerine uygun olduğu ve hangi uygulama  sayesinde çocuk sahibi olabileceği saptanır.

Çiftler uygun görüldüğü takdirde “tüp bebek tedavisi ne zaman yapılmalı?”

Bir yıllık zaman zarfı içerisinde gebelik gerçekleşmez ise, kısırlık tedavisinde uzman hekimlere gidilmesi gerekmektedir. Ancak her çift, bu bir yıllık bu süreyi beklemek zorunda değildir. Bazı çiftlerde bazı kriterlere bağlı olarak kısırlık sorununda tüp bebek tedavisine başvurulması için gereken süre değişmektedir. Bu süre sadece çiftlerin değil kadının ya da erkeğin durumuna göre de değişmektedir. Bu nedenle bu konuyu kadına ve erkeğe göre tüp bebek tedavisinin yapılabileceği süre olarak değerlendirmek en uygun olandır.

Kadınlar

 • Kadının 35 yaşın üzerinde olması halinde, bir yılı beklememesi gerekir. Çünkü kadının yaş faktörü gebeliğin gerçekleşme şansını olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden 35 yaş üzeri kadınlar 6 ay içinde, 40 yaş ve üzeri kadınlarda 3 ay içinde başvurmalıdır.
 • Kadında daha önce jinekolojik muayene yapılmış ve yumurta haznesinde azalma saptanmışsa da 1 yıl boyunca beklememelidir. Çünkü yumurta rezervi ilerleyen süreç içerisinde azalabilir ki yumurta haznesinde azalma tedavi de başarıyı olumsuz yönde etkileyen bir faktördür.
 • Kadında adet döngüsünde düzensizlik varsa da vakit kaybetmeksizin hekime başvurması gerekmektedir.
 • Kadın öncesinde pelvik enflamatuar hastalık ya da dış gebelik geçirmişse de doktora başvurmak için zaman kaybedilmemelidir.
 • Kadının karın bölgesinden cerrahi operasyon geçirmesi halinde yapışıklıklar ve tüplerin kapanması gibi bir durumla karşı karşıya kalınmışsa her iki durumda önem arz eden bir konu olduğu için hekime başvurulması açısından 1 yıllık bir süreyi beklememek doğru olandır.
 • Söz konusu kadına cinsel yolla bir hastalık bulaşmış ise de kısırlık sorunu açısından doktora başvurması için 1 sene kadar beklemesine lüzum yoktur.
 • Kadın istenmeyen gebeliklerden korunmak için daha önceden spiral kullanmış ise de öngörülen süreci beklemesine gereksinim duyulmamaktadır.
 • Endometriozis hastalığı bulunan bir kadında ya da kadının birinci dereceden yakınlarında kısırlık hikayesi bulunanlarda doktora başvurulması konusunda belirlenen ortalama süreci beklemeye ihtiyaç yoktur.

Erkekler;

 • Erkekte testis travması mevcut ya da inmemiş testis operasyonu hikayesi bulunuyorsa doktora 1 yıl öncesinde başvurulabilir.
 • Erken boşalma ve ereksiyon sorunu yaşayan erkeğin de ön görülen süreyi beklemesine gerek yoktur.
 • Tıpkı kadında olduğu gibi erkekte de cinsel yollar ile bulaşan hastalık hikayesi söz konusu ise uygun bulunan 1 yıllık süreç sonrası değil daha öncesinde doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Erkekte kabakulak hastalığı geç yaşta yaşanmış ise  ve bu hastalık testisleri etkilemiş ise vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.
 • Kimyasallar veya radyasyonlu ortamlarda çalışan erkeklerde risk faktörüne maruz kaldığı için hekime başvurmak konusunda zaman kaybetmemek önem arz etmektedir.
 • Yine kadınlardaki durumun aynı erkekler içinde geçerlidir. Erkeğin birinci dereceden yakınında kısırlık öyküsü bulunuyorsa bu durum da doktora 1 yıl beklenmeksizin başvurmak gereklidir.

Tüp bebek tedavisinin direk uygun görüldüğü durumlar ise; 

 • Çiftlerde kistik fibrosiz, talasemi, hemofili….gibi genetik geçişli hastalık hikayesi varsa
 • Hepatit ve HIV gibi bulaşıcı hastalıklardan çifti korumak için
 • Radyoterapi, kemoterapi gibi kanser tedavilerinde

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmesi Gereken 10 Detay başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.