Randevu için: +90 537 217 37 47

Sezaryen Gebeliğin Kaçıncı Haftası Yapılır?

sezaryen

Sezaryen doğum ile gerçekleşmesi planlanan hamilelikler genellikle gebeliğin 39. Haftasında yapılmaktadır. Farklı bir sorun söz konusu değilse gebelikler 39. Haftadan önce sezaryene alınmaz. Ancak çeşitli durumlarda doğumun acil sezareyen ile yapılması gerekebilir.

Acil sezaryen nedir?

Acil sezaryen genellikle planlı olmayan bir sezaryen ameliyatı ile anne ya da bebeğin hayatını kurtarmayı amaçlar. Çeşitli durumlarda bebeğin sezaryen ile dünyaya getirilmesi mümkündür. Şayet anne adayı normal doğumdaysa ve bebek ya da anne ile ilgili bir sorun çıkmışsa, anne adayı acil sezaryene alınabilir.

Sezaryen doğumunda anestezi kullanılır mı?

Sezaryen yöntemle yapılan doğumlada anestezi kullanmak şarttır. Ancak anestezinin yöntemleri vardır. Anne ve gebeliğin durumuna göre doğumda epidural ya da spinal anestezi kullanılabilir. Bu anestezi yöntemlerinde anne adayı herhangi bir şekilde ağrı ya da acı duymaz. Özellikle epidural anestezi de anne adayı hem uyanık olur, hem de belden aşağısı uyuşturulmuş vaziyettedir. Bu sayede ağrı duymaz ve bebeği doğar doğmaz sesini duyabilir.

Sezaryen doğum kaç saat sürer?

Doğumun ne kadar süreceği gebeliğe ve anne adayına göre değişmektedir. Ancak genellikle sezaryen ile yapılan doğumlar 30 ve 60 dakika arasında değişkenlik göstermektedir. Çeşitli durumlarda bu süre uzayabilir ya da kısabilir.

Sezaryen doğumda iyileşme süreci nasıldır?

Anne adayının dikiş yerleri sezaryenden bir hafta sonra iyileşmeye başlar. Sezaryen doğumda atılan dikiş yöntemine göre bir hafta sonra dikişleri almak gerekebilir ya da kendiliğinden eriyen dikiş yöntemi kullanılmış ise bir hafta sonra dikişler erimeye başlar.

Sezaryen doğumlar neden gebeliğin 39. Haftasında yapılır?

Gebeliğin 39. Haftayı tamamlaması, bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Sezaryen doğumlar tıbbi gereklilikler söz konusu ise tercih edilmelidir. Aksi halde doğumun kendiliğinden başlaması beklenmelidir. 39. Haftadan önce bebeğin anne karnındaki beyin ve akciğer gelişimi devam eder. Bu sebeple en sağlıklısı normal ve doğal doğumu beklemektir.

  • 39. haftadan önce dünyaya gelen bebeklerde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan bazıları ise:
  • Bebeğin akciğer, beyin ve karaciğer gelişimini tamamlayamaması ve bu sebeple de dünyaya geldikten sonra çeşitli sorunlar yaşayabilmesi,
  • Görme ve duyma fonksiyonları ile ilgili sorunlar,
  • Erken doğan bebeklerde düşük kilo sorunu,
  • Zamanından erken doğan bebeklerde yutma ve emme refleksleri tam olarak gelişemediğinden beslenme ile ilgili problemler ortaya çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Kaç Kez Yapılabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.