Randevu için: +90 537 217 37 47

Kadınlarda Kısırlık ve Tüp Bebek

Kadının üreme sistemi vücuttaki en ufak değişiklikten kolayca etkilenen çok hassas bir bünyedir. Kadınlarda kısırlığın pek çok değişik nedeni bulunmaktadır. Kısırlık bir dişi unsur olarak, en az erkek unsuru kadar yüksektir. Doğurganlık ile ilgili sorunların % 40’ını kadın diğer % 40’ını erkek kalan % 10’unuda her ikisi oluşturmaktadır.  Bir kadının vücudunda bebek oluşabilmesi için çok karmaşık aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle kadın kısırlığında pek çok olası neden bulunabilir. Bu nedenle kadınlarda infertilite ilgili sorunlar erkeklerden daha komplikedir.

Yumurtlama Sorunları: Yumurta kalitesi ve yumurtlama düzeni kadınlarda kısırlıkta önemli bir etkendir. Yumurtlamanın olmamasını birçok nedenden olabilir.

* Polikistik Over denilen yumurtlama bozukluğu hastalığı, yumurtlama sorunları içinde en sık görülenidir. Normal şartlarda bir kadında her ay 20 mm çapında bir folikül gelişir.

Polikistik over sendromu bulunan kişilerde ise, bunun yerine küçük küçük gereğinden fazla yumurta gelişir fakat gerçek manada yumurtlama olmaz. Polikistik over sendromu var olan kadınlarda düzensiz regl ve erkek tipi kıllanma görülür.

*Hipotalamus, yumurta hücresi başlatmak için yumurtalık uyarı hormonu GNRH’yi salgılar. Salgılanan GNRH, hipofiz bezinden FSH ve LH hormonlarını salgılanmasına sebep olur. Hipotalamus bu süreci tetiklemede ya da kontrol etmekte başarısız olursa, olgunlaşamamış yumurtalara neden olur. Bu da kadınlarda kısırlık nedenlerinden biridir.

* Tiroid hormonun muntazam çalışmaması, hipofiz salgı bezinin her hangi bir travmaya maruz kalması yahut ur bulunmasından ötürü prolaktin hormonunun fazlalığı, gebeliğe engel olan etkenler arasında yer almaktadır.

*Bünyede kanser gibi ağır bir hastalık mevcut ise, vücut bu durumda yumurtlamayı saf dışı bırakarak kendini gebelikten korur.

Çikolata Kisti:   Çikolata kisti  kadınlarda kısırlık nedenlerinden biridir.  Çikolata kisti denilen, rahim içini kaplayan dokunun rahim dışında, bağırsakların üzerinde, mesanenin üst tarafında, karnın içinde farklı yerlere yapışması ve adetle birlikte bu noktalarda da kanama olması ile ortaya çıkmaktadır. Hastada regl ve cinsel ilişki esnasında ağrıya sebep olur. Çikolata kisti yumurtlamayı bozar ya da tamamen ortadan kaldırır ve yumurtalığın yırtılmasına sebep olabilir. Endometriozis tedavisinde genelde cerrahi müdahale şarttır. Bunun sonunda başarı elde edilememişse hasta tüp bebek tedavisine yönlendirilir.

Fallop Tüpleri Tıkanıklığı: Fallop tüpü tıkanıklığı kısırlıkta önemli hastalıklardan biridir. İnfertilite hastalarının üçte birinde tüp tıkanıklığı mevcuttur. Eğer tüpler tıkalı ise spermlerin yumurtalarla buluşması olası değildir. Fallop tüpleri tıkalı ise gebelik mümkün olabilir fakat ikisi beraber tıkalı ise gebelik olması muhtemel değildir. Tıkanıklık ancak bu şekilde anlaşılmaktadır. Tüp tıkanıklığının nedenleri arasında enfeksiyonlar bulunur.

Doğuştan olan problemlerde, tüp tıkanmasına sebep olabilir. Tüplerin tıkalı olup olmadığını normal bir muayene ile anlamak mümkün değildir. İnfertilite (kısırlık) sorunu yaşan hastanın hsg çektirmesi gerekmektedir. Eğer tıkanıklık söz konusu ise laparoskopi uygulanarak tüplerdeki yapışıklığın nedeninin anlaşılması veya mümkünse tedavi edilmesi yoluna gidilebilir ya da vakit kaybı olmadan tüp bebek metoduna başvurulur.

 

Bir önceki yazımız olan Sigaranın Kısırlığa Etkisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.