Randevu için: +90 537 217 37 47

İkiz Gebeliklerde Normal Doğum mu Sezaryen mi?

ikiz gebeliklerde dogum nasil olmali

İkiz gebelikler

Tek gebeliklerdeki doğum süresi 40 haftadır ve genellikle 38 ile 40. haftalar arasında doğum gerçekleşmektedir. Ancak ikiz gebelik yaşayan anne adayları, doğumlarını daha erken haftada yaşayabilirler. İkiz gebeliklerin doğumu yüksek oranda hamileliğin 35. ile 38. haftaları arasında gerçekleşmektedir. Annenin veya bebeklerin sağlığını tehdit eden bir durum yoksa ikiz gebeliklerin 37. ya da 38. haftalarda doğurtulması hem anne hem de bebeklerin sağlığı açısından ideal kabul edilen zamandır. Ancak bazı kritik durumlar bebeklerin normal ya da sezaryan doğum ile doğurtturulmasına etki edebilir. İkiz gebelikte normal doğum ya da sezaryen doğum yapılıp yapılmamasına bebeklerin doğum duruş pozisyonlarına bakılarak karar verilir. Anne karnındaki bebekler sıra ile doğum kanalına girerler. Öndeki bebeğin başının doğum kanalına doğru olması ve hemen arkasındaki bebeğinde normal şekilde başının doğum kanalına girmesi sonucu anne adayı normal doğum gerçekleştirebilir. Ancak bazı durumlarda öndeki bebeğin başı doğum kanalına girse bile arkadaki bebek doğum kanalına giremeyebilir. Bu gibi durumlarda bebeklerin sezaryen ile doğması gibi durumlar meydana gelebilir.

İkiz gebeliklerde normal ya da sezaryen doğumu etkileyen faktörler

İkiz gebeliklerde normal doğuma ya da sezaryen doğuma karar verilmesi için öncelikle hamilelik döneminin hangi haftada sona ereceği tahmin edilir ve bu duruma göre karar verilir. Anne adayının ikiz bebeklerinin erken doğum riski bulunmasına karşın bebekler sezeryan uygulaması ile ana karnından alınmaktadırlar. Bebeklerin doğum kanalına giriş pozisyonları da önemlidir. Bebekler sırası ile sorunsuz bir şekilde doğum kanalına girmeleri durumunda sezaryene gerek yoktur. Anne adayı normal doğum ile bebeklerini doğurabilir. Ancak bebeklerden birisinin doğum kanalına girmeme durumunda sezaryen ameliyatı gerçekleştirilerek bebekler ana karnından alınırlar.

Ana karnında kilosu az olan bebeklerde risk altında olduğu için, bebekler sezaryen ameliyat yöntemi ile anne karnından alınırlar. Anne adayının taşıdığı hastalıklar da sezaryen doğumun belirleyici faktörlerindendir. Eğer ki anne adayında tansiyoni şeker gibi hastalıklar bulunuyorsa ve yaşı da yüksek ise, doğum için sezaryen ameliyat yönteminden yararlanılır. Anne karnındaki ikiz bebeklerin gelişiminde bozuklukların görülmesi halinde de sezaryen ameliyat gerçekleştirilir.

İkiz gebeliklerde sezaryen doğuma neden olan en büyük etken

İkiz gebelik yaşayan anne adayının nasıl bir doğum yapacağına karar verilmesindeki en önemli ve kritik etken bebeklerin duruş pozisyonlarının değerlendirilmesidir. Annenin doğum dönemi yaklaştıkça ana karnındaki bebeklerde sıralı bir şekilde doğum kanalına gireceklerdir. Bebeğin başı doğum kanalına girdi ise ve bebeğin duruşu baş aşağı olması halinde normal doğum öngörülebilmektedir. İkinci bebeğinde doğum kanalına baş aşağı düşmesi halinde normal doğum gerçeklebilmektedir. Ancak bebeklerden birisi doğum kanalına baş aşağı şekilde değil de makatının geleceği şeklinde girerse sezaryen yöntemi ile doğum gerçekleştirilir.

İkiz bebeklerin doğum zamanı

İkiz gebeliklerde anne erken doğum riski ile karşı karşıyadır. Annenin karnındaki ikiz bebeklere bağlı olarak artan vücut ağırlığı, amniyon sıvısının durumundan meydana gelebilecek olumsuz değişimler (amniyon sıvısı bebek için hayati önem taşımaktadır ve anne karnındaki gelişimi için çok önemlidir) erken doğuma neden olan risk faktörlerindendir. İkiz bebekler için ortada herhangi bir erken doğum riski de söz konusu değilse annenin doğumu için en uygun zaman dilimi 37. veya 38. haftalardır. Anne adayının bu haftalarda gerçekleştireceği ikiz doğumlar hem bebekleri açısında hem de anne adayı açısından en ideal zaman dilimidir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Gebeliğin Kaçıncı Haftası Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.