Randevu için: +90 537 217 37 47

GENÇ YAŞTA YUMURTALIK YAŞLANMASINA DİKKAT !

Yumurtalık Yaşlanması Nedir / Neden Olur ?

Yumurta Üretimi Kaç Yaşına Kadar Devam Eder ?

Yumurta Üretimi Kaç Yaşında Sona Erer ?

Kaç Yaşına Kadar Hamile Kalınabilir ?

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir ?

Kadınlarda yumurtalıklardaki yumurtaların sayı ve kalite olarak azalmasına yumurtalık yaşlanması denir. Kadınlarda 35 yaşından sonra yumurta rezervi düşmeye başlar ve 40 yaşına kadar bu süreç artarak devam eder. 42-43-44 yaşlarında ise (kişiye göre değişmekte) yumurta üretimi tamamen durur. Bu doğal bir süreçtir. Ancak genetik faktörler başta olmak üzere kilo, sigara kullanımı, stres, sağlıksız beslenme, kötü yaşam koşulları gibi bazı değişkenlerin etkisiyle bu süreç 30-35 li yaşların öncesinde başlayabilir. Bu duruma genç yaşta yumurtalık yaşlanması denmektedir. Konuya Tüp Bebek Tedavisi açısından baktığımızda da 1 tane dahi olsa yumurta elde edilebiliyorsa 44 yaşına kadar Tüp Bebek Tedavisi yapılabilir. Bu aynı zamanda Tüp Bebek Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir sorusunun da yanıtıdır.

 

Yumurtalık Yaşlanmasının Belirtileri Nelerdir ?

Yumurtalık yaşlanmasının menopoz başlangıcında olduğu gibi ateş basması, adet düzenin bozulması gibi klinik belirtileri yoktur. Bu nedenle yıllık jinekolojik muayeneler büyük önem taşımaktadır. Adet döneminin 2-3. günü yapılan hormon testleri ile bu süreç saptanabilmektedir.

 

Yumurtalık Yaşlanması Tedavi Edilebilir mi ?

Yumurta yaşlanmasının bir tedavisi yoktur. Bu doğal bir süreçtir.Ancak kilo kontrolü, alkolsüz ve sigarasız yaşam, düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme gibi iyi yaşam koşulları sağlanırsa erken yaşlanma ihtimalinden uzak kalınabilir.

 

Yumurtalık Yaşlanması Başladı ise Ne Yapılmalı ?

Yumurtalık yaşlanması tespit edilen hastalara bu sürecin nasıl ilerlediği açıklanmalı ve ellerini çabuk tutmaları gerektiği uyarısında bulunulmalıdır. Yumurta Dondurma ve Tüp Bebek Tedavisi gibi alternatiflere yönlendirilmelidirler.

 

 

Bir önceki yazımız olan TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE DONDURULMUŞ EMBRİYO İLE Mİ YOKSA TAZE SİKLUS İLE Mİ BAŞARI ORANI DAHA YÜKSEK ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.