Randevu için: +90 537 217 37 47
Gebeliğin 1. Haftası Gebeliğin 2. Haftası Gebeliğin 3. Haftası Gebeliğin 4. Haftası Gebeliğin 5. Haftası Gebeliğin 6. Haftası Gebeliğin 7. Haftası Gebeliğin 8. Haftası Gebeliğin 9. Haftası Gebeliğin 10. Haftası Gebeliğin 11. Haftası Gebeliğin 12. Haftası Gebeliğin 13. Haftası Gebeliğin 14. Haftası Gebeliğin 15. Haftası Gebeliğin 16. Haftası Gebeliğin 17. Haftası Gebeliğin 18. Haftası Gebeliğin 19. Haftası Gebeliğin 20. Haftası Gebeliğin 21. Haftası Gebeliğin 22. Haftası Gebeliğin 23. Haftası Gebeliğin 24. Haftası Gebeliğin 25. Haftası Gebeliğin 26. Haftası Gebeliğin 27. Haftası Gebeliğin 28. Haftası Gebeliğin 29. Haftası Gebeliğin 30. Haftası Gebeliğin 31. Haftası Gebeliğin 32. Haftası Gebeliğin 33. Haftası Gebeliğin 34. Haftası Gebeliğin 35. Haftası Gebeliğin 36. Haftası Gebeliğin 37. Haftası Gebeliğin 38. Haftası Gebeliğin 39. Haftası Gebeliğin 40. Haftası

Gebeliğin 40. Haftası

G (40)

Tebrikler hamileliğinin sonuna gelmiş durumdasınız.

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık olarak 51 cm boyunda ve 3,500 gr ağırlığındadır.

Bebekte görülen değişim ve yenilikler;

Bebeğiniz bu hafta içerisinde istenilen kiloya ulaşmış durumdadır. Beyin gelişimi hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Cildi yağ depolamayı tamamlamış ve rengi almıştır. Artık pembe renkte değil beyaz renktedir. Kafatası henüz kemik gelişimini tamamlamadığı için bebeğiniz doğum sırasında kanaldan çıkışı kolay olacaktır. Bu durum hem sizin hem de bebeğiniz için önemli bir husustur.

Annede görülen değişiklikler;

Gebeliğinizin 40. Haftasına bebeğiniz ile ulaşmış durumdasınız. Bazı gebe anneler bu hafta içerisinde doğumlarını gerçekleştirirken bazı anne adayları ise beklemeyi tercih ediyor. Tabi bu durum herkes için aynı sonucu vermeyebilir. Bu hafta içerisinde henüz doğum yapmamış iseniz 41. Haftaya kadar doğumunuz aksayabilir. Dert etmeyin sonuçta bebeğiniz devamlı karnınızda kalacak değil. Mutlaka günü ve zamanı geldiğinde bebeğinizde dünyaya merhaba diyecek.

Gebelik süresince gittiğiniz kontrollerde doktorunuz sizin için bir doğum tarihi hazırlamış olabilir. Ancak unutmamalısınız ki bu tahminler yüzde yüz doğru sonuç vermiyor. Ama yinede doktorunuz elindeki sonuçlar itibariyle size bir gün belirleyebilir. Şunu da unutmamak gerekirse bebeğinizin ne zaman doğacağını hiç kimse bilemez sadece fikir verilir.

Bazı bebekler dünyaya gelmek için sabırsızlanırken bazıları ise anne rahminim sıcaklığında kalmayı tercih ediyor. Çoğu hamile anne adayı gebeliğin 42. Haftasına ulaşmadan bebeklerini kucaklarına alıp emzirmeye başlıyor. Bazı istisna hamile anneler ise 42. Haftada olmasına rağmen hala karnında bebeği ile dolaşmaya devam diyor.

Ancak bu durum doktorunuzun gözünden kaçacak değil belki 42. Haftanızı tamamlamadan hekiminiz sizi doğum yapmanız için bir iki gün hastanede tutacaktır ve size bazı indüksiyonlar uygulayıp doğumunuzu gerçekleştirecektir.

Evet, 42. Haftadasınız hala doğumunuz gerçekleşmemiş ise bazı doğal indüksiyonlar önerebiliri; ancak doğumunu kesinlikle tetikleyecek diye bir şey yok;

  • Yürüyüş; yürüyüş yamanız bir indüksiyon yöntemi olmaya bilir ancak sizi rahatlatacak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Yaptığınız yürüyüşler kasılmalarınızı başlatıp sizi doğum yapmaya doğru tetikleyebilir. Tabi yürüyüş yaparken tek başınıza bir park veya yürüyüş alanında yapmayı tercih etmeyin. Evinizin etrafında eşiniz ile yaptığınız yürüyüş hem sizi rahatlatacaktır hem de keyifli olacaktır. Filmlerde sürekli hastane koridorlarında hamile olup da bebek bekleyen kadınların yaptığı yürüyüşleri hatırlamışsınızdır. Evet, o yürüyüşler bebeğin pelvis bölgesine inerek doğuma hazırlanış aşamasında yardımcı olan önemli bir etkendir.
  • Cinsel birliktelik; partneriniz bu durumdan çok memnun olacaktır. Orgazmlar vücuda oksitosin saldığı için kasılmalarınızı tetikleyebilir. Eğer bebeğinizi bekleme aşamasında iseniz bu durum sizin için rahatlatıcı olabilir. Denemeye değer bir yöntem hem sizin için hem de eşiniz için kaçılmaz bir fırsat olarak değerlendirmelisiniz.
  • Baharatlı besinler; bazı kişiler baharatlı gıdaların doğumu başlattığına dair teşhisleri vardır. Hatta bu konu hakkında o kadar kesin konuşan kişiler kesinlikle doğumunuz başlamadıysa içerisinde bol miktarda kimyon içeren gıdalar yenilmesini ısrarla öneriyorlar. Tabi bu konu da bizim size verebileceğimiz bir reçete yok ancak zararlı bir besin olmadığı için denemelisiniz.
  • Göğüs uçlarının uyarılması; evet, bu konuda doktorunuzdan bir öneri almadıysanız göğüs uçlarınızı uyarmamalısınız. Bu durum kasılmalarınızı çoğaltıp bebeğinizi strese sokabilir.
  • Hint yağı; bu yöntem uzun yıllardır halk arasında kullanılan bir metottur. Hint yağının tadı oldukça kötüdür. Ancak bağırsakları çalıştırdığı ve kalın bağırsakta kasılmalara yol açtığı bu kasılmanın da rahimde son bulduğu için doğumu başlatabilir.

Kısırlık

Bir önceki yazımız olan Gebeliğin 39. Haftası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.