Randevu için: +90 537 217 37 47
Gebeliğin 1. Haftası Gebeliğin 2. Haftası Gebeliğin 3. Haftası Gebeliğin 4. Haftası Gebeliğin 5. Haftası Gebeliğin 6. Haftası Gebeliğin 7. Haftası Gebeliğin 8. Haftası Gebeliğin 9. Haftası Gebeliğin 10. Haftası Gebeliğin 11. Haftası Gebeliğin 12. Haftası Gebeliğin 13. Haftası Gebeliğin 14. Haftası Gebeliğin 15. Haftası Gebeliğin 16. Haftası Gebeliğin 17. Haftası Gebeliğin 18. Haftası Gebeliğin 19. Haftası Gebeliğin 20. Haftası Gebeliğin 21. Haftası Gebeliğin 22. Haftası Gebeliğin 23. Haftası Gebeliğin 24. Haftası Gebeliğin 25. Haftası Gebeliğin 26. Haftası Gebeliğin 27. Haftası Gebeliğin 28. Haftası Gebeliğin 29. Haftası Gebeliğin 30. Haftası Gebeliğin 31. Haftası Gebeliğin 32. Haftası Gebeliğin 33. Haftası Gebeliğin 34. Haftası Gebeliğin 35. Haftası Gebeliğin 36. Haftası Gebeliğin 37. Haftası Gebeliğin 38. Haftası Gebeliğin 39. Haftası Gebeliğin 40. Haftası

Gebeliğin 39. Haftası

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık olarak 50,7 cm boyunda ve 3,250 gr ağırlığındadır.

‘’Artık bebeğiniz son hazırlıklarını tamamlıyor ve yanınıza gelmek için sabırsızlanıyor’’

G (39)

Bebekte görülen değişiklikler;

Bu hafta içerisinde bebeğiniz dünyaya gelmek son hazırlıklarını yapıyor ve sabırsızlanıyor. Vücudunda bulunan yağ katmanı gittikçe büyüyor ve böylece doğumdan sonraki yaşamında vücut ısısını kontrol edebilecektir. Son anlara yaklaşırken bebeğiniz kilo almaya eskisi kadar hızlı olmasa da devam ediyor.

Bebeğinizin kilosu eski kadar hızlı gelişmese de beyin gelişimi şaşırtıcı şekilde gelişmeye devam ediyor. Bu beyin gelişimi önümüzdeki yıllar içerisinde de devam edecek. Pembe renkte olan cildi artık beyazlaşmaya başladı. Bebeğiniz de bu hafta içerisinde hızlı gelişen bir diğer bölümü de derisinin altında bulunan yeni deri katmanlarıdır. Yani bebeğinizin derisi hızlı bir şekilde değişiyor. Bebeğinizin duruşu sizi yürümekte zorlaştırabilir. Ama nefes alış verişleriniz artık rahatlamıştır.

Annede görülen değişim ve yenilikler;

Artık beklenen o son kapınıza dayanmış durumda. Bu yolda bebeğiniz ile sizi bazı zorluklar bekliyor. Vücudunuzda görülen değişiklikleri göz ardı etmeyin. En ufacık bir belirti bile sizi doğuma götürebilir. Bu dönemde sizi en çok rahatsız edecek durum kasılmalarınızın başlamış olmasıdır. Ara, ara ve sıklıkla gelen bir kasılmayı dikkate alın. Fakat belli, belirsiz gelen bir kasılmanız var ise ciddiye almayın. Bu kasılmalar bir alıştırma olabilir. Bu dönem içerisinde eğer iç çamaşırına bulaşmış açık pembe şeklinde akıntınız gelmiş ise bu bir nişan olabilir. Nişan; doğumun bugün ya da yarın gerçekleşeceğinin habercisidir. Doğumunuza bir hafta gibi kısa bir süre kaldı. Duygusallığınızın en acı günlerini yaşıyor olabilirsiniz. Sakin olun ve kendinizi doğum için hazırlayın. Sonuçta bu doğum gerçekleşen ama yapacağınız fevri bir hareket doğumunuzun istenilen şekilde gerçekleşmesini engelleyebilir.

Anne adayının hayatındaki değişimler;

Doktora gittiğiniz her muayenede size kilosunu ve duruş pozisyonunu söyleyecektir. Ancak doğumunuzun ne zaman gerçekleşeceğini tam anlamıyla söylemeyebilir. Sizi yardımcı olmak adını en yakın günleri söyleyebilir. Doktorunuz bu hafta içerisinde sizi alttan muayene edip rahminizin açılıp, açılmadığını kontrol edecektir. Eğer rahminizde fazladan bir açılma ile karşılaşırsa sizi doğumhaneye alabilir. Bu hafta içerisinde doğum yapan birçok kadın vardır ve bebekleri sağlıklı bir şekilde dünyaya gelip yaşamını sürdürüyordur. Bebeğin doğması için 39. hafta çok erken görülen bir hafta değildir. Yani doğum yapmanız normaldir. Bu zamanlar içerisinde bebeğinizin hareketlerini düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Eğer bebeğinizde ciddi şekilde bir hareketsizlik hissederseniz doktorunuzu arayıp söylemelisiniz.

Annede görülen belirtiler;

Mide ekşimesi ve hazımsızlık; bu haftalarda mide ekşimeniz çok sık olabilir. hatta ciddi derecede midenizde yanma hissedebilirsiniz. Ama sakın telaşlanmayın doğum sonrası bu rahatsızlık sizi terk edecektir.

Kan görme ve mukoza kaybı; cervixdeki kan damarlarınızın çatlamış olması ile birlikte vajina akıntısında gözle görülür şekilde açık kırmızı veya hafif pembe şeklinde kan gelebilir. Telaş etmeyin bu kötü bir şey değildir. Cervixin açılma yaptığını veya genişlediğinin habercisidir. Bu hafta içerisinde görülen bir diğer etken ise mukozo plug düşebilir. Bunun düşmüş olması hemen doğum yapacağınız anlamını ifade etmez. Yalnız her an hazırlıklı olmalısınız.

Fetal hareketlerde yavaşlama; bebeğinizin yaşam alanı siz doğuma yaklaştıkça azalmaktadır. Bebeğinizin günler geçtikçe büyüyor olması yaşadığı yerin içine sığmakta ve istediği hareketleri yapmakta zorlayabilir. Artık bebeğinizin kondisyonu gelişim gösterdi ve size istemeden attığı tekme ve yumrukları daha az yapar oldu.

Kısırlık

Bir önceki yazımız olan Gebeliğin 38. Haftası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.