Randevu için: +90 537 217 37 47
Gebeliğin 1. Haftası Gebeliğin 2. Haftası Gebeliğin 3. Haftası Gebeliğin 4. Haftası Gebeliğin 5. Haftası Gebeliğin 6. Haftası Gebeliğin 7. Haftası Gebeliğin 8. Haftası Gebeliğin 9. Haftası Gebeliğin 10. Haftası Gebeliğin 11. Haftası Gebeliğin 12. Haftası Gebeliğin 13. Haftası Gebeliğin 14. Haftası Gebeliğin 15. Haftası Gebeliğin 16. Haftası Gebeliğin 17. Haftası Gebeliğin 18. Haftası Gebeliğin 19. Haftası Gebeliğin 20. Haftası Gebeliğin 21. Haftası Gebeliğin 22. Haftası Gebeliğin 23. Haftası Gebeliğin 24. Haftası Gebeliğin 25. Haftası Gebeliğin 26. Haftası Gebeliğin 27. Haftası Gebeliğin 28. Haftası Gebeliğin 29. Haftası Gebeliğin 30. Haftası Gebeliğin 31. Haftası Gebeliğin 32. Haftası Gebeliğin 33. Haftası Gebeliğin 34. Haftası Gebeliğin 35. Haftası Gebeliğin 36. Haftası Gebeliğin 37. Haftası Gebeliğin 38. Haftası Gebeliğin 39. Haftası Gebeliğin 40. Haftası

Gebeliğin 38. Haftası

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık olarak 49,8 cm uzunluğunda ve 3kilogram ağırlığındadır.

Bebekte görülen değişim ve yenilikler;

G (38)

Bebeğiniz bu hafta içerisinde diğer haftalara göre daha fazla yağ depolar ve yeterli büyüklüğü ulaşmış durumdadır.  Bu hafta içerisinde bebeğinizde görülen en önemli değişim; sinir sistemi be beyin son detayları tamamlıyor. Böylece dünyaya geldiğinde olacaklar ile tek başına mücadele edebilecek.

Özellikle kız bebekleri erkek bebeklere daha az yağ biriktirirler. Bu durumdan dolayı genelde yeni doğmuş bir erkek bebeği kız bebeğe göre daha ağırdır. Belki doğumunuza iki hafta gibi bir süre kalmıştır ama bebeğiniz yine de kilo almaya devam ediyor. Bebeğiniz artık yeterli koordinasyonu sağlıyor. Bu durum bebeğiniz elleri ile cisimleri rahat bir şekilde kavrayabileceğini gösterir.  Bebeğiniz dünyaya geldiğinde kucağınıza aldığınızda elini onun parmaklarının arasına koyun ne kadar sıkı kavradığını ve kondisyonun güçlü olduğuna şahit olacaksınız.

Artık rahminizde bebeğiniz için kıpırdayacak kadar yoktur. Bebeğinizi bütün organları gelişimi tamamlamış durumda. Ancak beyin gelişimi hala devam ediyor. Bu haftada bebeğinizin kafa yapısı ile karın bölgesi yaklaşık olarak birbirine yakın ölçülerdedir. Bebeğinizi kaplayan o tabakanın çoğu kaybolmuştur. Bebeğiniz hangi renk gözleri olduğunu çok merak ettiğinizi biliyoruz ancak bu husus da bir şey söylemek için henüz çok erken. Ama göz renkleri genelde genetik olur. Eğer yakın çevrenizde renkli gözlere sahip birileri var ise bebeğinizin gözleri renkli olabilir.

Annede görülen değişim ve yenilikler;

Bebeğiniz bu dönemde rahim dışındaki yaşama kendini hazırlarken. Vücudunuzda geri kalmayacak ve üzerine düşen görevleri yerine getirecektir. Bu görevlerden bir tanesi de süt makinelerinin çalışmasıdır. Artık göğüsleriniz bebeğinize süt verebilmek için gerekli hazırlıkları yapıyordur. Bu haftalar içerisinde göğüs uçlarınızdan akıntı şeklinde sarı sıvı gelebilir. Bu duruma tıp içerisinde kolostrom adı verilir. Kolostrom bebeğiniz için önemli bir besindir. Özellikle ilk emzirme aşamasında göğsünden bu sıvı gelecek. Bol miktarda protein içermesinin yanında yağlı ve tadı da şekerlidir. Bebeğiniz annenin göğsünden gelen bu sıvıyı seve, seve içecektir. Eğer gebeliğiniz sırasında bu sıvı sizden sızıntı şeklinde gelmeye başlarsa önlemini petler kullanarak almalı ve sızıntıyı olabildiğince durdurmalısınız. Gebeliğinizin sonunda bu sıvı bebeğiniz için lazım olacaktır. Eğer doğum yapmış iseniz ilk anlarda bebeğinizi çok emzirmelisiniz. Göğsünüzden süt gelmiyorsa devamlı okşamalı ve ovarak masaj yapmalısınız.

Annenin hayatı!

Pek çok gebe kadın bu haftalar içerisinde oldukça heyecanlı ve sabırsızdır. Zamanınızı bebeğinizin odasını ve ilk giyeceği giysilerini yıkamak için değerlendirebilirsiniz. Doğum sonrasında kendinize fazla zaman ayıramayacağınız için bol, bol dinlenin ve partnerinize çok vakit ayırın.

Belirtiler;

Sık idrara çıkma; bugünler içerisinde sıklıkla tuvalete çıkabilirsiniz. Bu durum bebeğin pelvise baskı yaptığından kaynaklanıyordur. Gebeliğiniz süresince kafein ve idrar söktürmeye yardımcı ürünler kullanmamalısınız. Bol, bol su tüketmeye ve sıvı gıdalar almaya özen gösterin.

Kan görme; tuvalet kâğıdına veya iç çamaşırınıza bulaşmış olan kana benzer akıntı sizi korkutmasın. Eğer açık kırmızı veya pembe şeklinde ise normaldir. Bu durum doğumunuzun yaklaştığının habercisi olabilir. Ancak gelen kan kırmızı ise korkun! Doktorunuza danışmanızda fayda var.

İshal; eğer haftalar içerisinde ishal olmuş iseniz doğumun yaklaştığının belirtisi olabilir. Çok su tüketmeye özen gösterin. Sonuçta bebeğiniz için sulu gıdalar daha önemlidir. Yağlı ve bol lifli besinlerden uzak durun.

Karın kaşınması; karın kaşıntılarınızın olması bölgenin çatmalısından dolayı olabilir. Bu durumu sakinleştirmek için E vitamini içerin krem veya yağlar ile ovmanız fayda edecektir.

Kısırlık

Bir önceki yazımız olan Gebeliğin 37. Haftası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.