Randevu için: +90 537 217 37 47
Gebeliğin 1. Haftası Gebeliğin 2. Haftası Gebeliğin 3. Haftası Gebeliğin 4. Haftası Gebeliğin 5. Haftası Gebeliğin 6. Haftası Gebeliğin 7. Haftası Gebeliğin 8. Haftası Gebeliğin 9. Haftası Gebeliğin 10. Haftası Gebeliğin 11. Haftası Gebeliğin 12. Haftası Gebeliğin 13. Haftası Gebeliğin 14. Haftası Gebeliğin 15. Haftası Gebeliğin 16. Haftası Gebeliğin 17. Haftası Gebeliğin 18. Haftası Gebeliğin 19. Haftası Gebeliğin 20. Haftası Gebeliğin 21. Haftası Gebeliğin 22. Haftası Gebeliğin 23. Haftası Gebeliğin 24. Haftası Gebeliğin 25. Haftası Gebeliğin 26. Haftası Gebeliğin 27. Haftası Gebeliğin 28. Haftası Gebeliğin 29. Haftası Gebeliğin 30. Haftası Gebeliğin 31. Haftası Gebeliğin 32. Haftası Gebeliğin 33. Haftası Gebeliğin 34. Haftası Gebeliğin 35. Haftası Gebeliğin 36. Haftası Gebeliğin 37. Haftası Gebeliğin 38. Haftası Gebeliğin 39. Haftası Gebeliğin 40. Haftası

Gebeliğin 37. Haftası

Bebeğiniz bu hafta içerisinde yaklaşık olarak 48,7 cm uzunluğunda ve 2,858 gr ağırlığındadır.

Bebekte görülen değişim ve yenilikler;

G (37)

 

Bebeğiniz bu hafta içerisinde gelişimi sürdürmeye devam ediyor. Artık doğması için üç hafta gibi bir süresi kaldı. Yalnız bu durum bebeğinizin bütün gelişiminin bittiği anlamını taşımaz. Hala kilo alıyor ve boyu uzuyor. Artık eskisi kadar tekme atmıyor ve canınızı yakmıyordur. Büyüdükçe yaşam alanını daralttığı için hareket etmede zorlanıyor. Bebeğiniz çıkış için planlar yaparken bir yandan akciğerleri ilk nefes için alıştırmalar yapıyor. Sürekli parmağını emiyor. Sonuçta dünyaya geldiğinde yapacağı ilk iş annesinin memesini emmesi olacaktır. Şimdiden alıştırmalar yapıyor ki geldiğinde zorluk çekmesin. Şu anda doğum yapmış olsanız bile bebeğiniz dış dünyaya uyum sağlayacak şekilde akciğerleri gelişti. Eğer doğumunuzu sezaryen usulü yapmayı düşünüyorsanız doktorunuza bu durumu şimdiden bildirmelisiniz ki size doğum için gün ayarlasın. Ancak doktorların çoğu 39. Haftadan önce sezaryen randevusu veremeyebilir. Bebeğinizin saçları var. Ancak sizin saç renginize benzemeyebilir. Bu durumu görünce şaşırmayın! Genelde koyu renk saçları olan anne ve babalar bebeklerinin saçlarını sarı görünce bir şaşkınlık içerisine girer.

Annede görülen değişim ve yenilikler;

Bu hafta itibariyle artık ev işlerinde emekliye ayrılmalısınız. Emin olunki yakın çevreniz bu konuda size seve, seve yardımcı olmak için can atacaklardır. Yeni anne adayı olduğunuz için bütün gözler üzerinizde ve tam anlamıyla odak noktası olmuş durumdasınız. Bu hafta içerisinde doktorunuza muayene gittiğinizde size doğumunuzun nasıl gerçekleşeceğini anlatacaktır. Eğer bebeğiniz hala dönmemiş ise size sezaryen ile doğum yapmayı önerecek ve sezaryen ile merak ettiklerinizi sizi aydınlatmak ve rahatlatmak adına yanıtlayacaktır. Eğer bebeğiniz istenilen şekli almış ve başı aşağıya doğru inme yapmış ise doğumunuzun bir aksilik olmaması halinde normal olarak gerçekleşeceğini bildirecektir.

Bu dönemlerde gece uykunuz ağırlaşmış ve yoğun rüyalar içerisinde kendinizi bulabilirsizin. Fırsat buldukça uyumanızda fayda vardır. Eğer bebeğiniz aktif olursa sizin uyumanıza izin vermeyecektir.

Bebeğiniz gittikçe büyüdüğü için rahminizde hareket etmekte zorlanıyor olabilir. Doktorunuza her gittiğinizde bebeğinizin ne kadar süreli hareket ettiğine dair bilgi verin. Ayrıca eğer şiddetli kasılmalarınız geliyorsa bu durumu da doktorunuza anlatmalısınız. Bedeninizde ve bebeğinizde görülen en ufak belirtileri bile hekiminize söylemekten çekinmeyin. O sizi can kulağı ile dinleyecek ve doğru bilgileri verecektir.

Doğumdan önce görülebilecek belirtiler;

Bebeğin aşağı inmesi; eğer il gebeliğinizi yaşıyorsanız doğum başlamadan önce bebeğiniz rahminizin altına doğru iner. Rahminizde bir baskı hissetmeniz doğaldır. Her ne kadar ağırlık rahminize inmiş olsa da artık nefes alıp vermeniz kolaylaşmış olacaktır. Sonuçta göğüs kafesinizdeki baskı ortadan kalkmıştır.

Sancıların artması; hamileliğiniz boyunca sizi takip eden yalancı kasılmalara karşı artık tecrübeli olmuşsunuzdur. Gerçek kasılmanın sürekli geldiğini ve gittikçe arttığını biliyorsunuzdur. Bu dönemler içerisinde karşılaştığınız bazı sancılar adet döneminde karşılaştığınız ağrılara benzeyebilir.

Suyun gelmesi; çoğu gebe kadınlar suyun geldiği görmeyebilir. Bazı durumlarda kasılma başlamadan suyun gelmesi olabilir. Bu durum hemen doğum yapacağınızı göstermez. Fakat doğumunuzun yaklaştığının habercidir. Sakın suyum gelirse ortalığı sel götürü diye korkmayın. O kadar yoğun şekilde ve çok olmayacaktır. Hamilelik sırasında suyun gelmesi genelde alttan muayene esnasında çok görülen bir durumdur.

Çatlaklar; çoğu gebe kadınların bu dönemler çatlakları olur ve doğum sonrasında kendini belli eder. Özellikle karın ve göğüs bölgesinde oluşmuş olan çatlakların artık önüne geçilmez. Ama anne bu çatlakları büyük bir gurur ve onurla taşıyacaktır.

Kısırlık

Bir önceki yazımız olan Gebeliğin 36. Haftası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.