Randevu için: +90 537 217 37 47
Gebeliğin 1. Haftası Gebeliğin 2. Haftası Gebeliğin 3. Haftası Gebeliğin 4. Haftası Gebeliğin 5. Haftası Gebeliğin 6. Haftası Gebeliğin 7. Haftası Gebeliğin 8. Haftası Gebeliğin 9. Haftası Gebeliğin 10. Haftası Gebeliğin 11. Haftası Gebeliğin 12. Haftası Gebeliğin 13. Haftası Gebeliğin 14. Haftası Gebeliğin 15. Haftası Gebeliğin 16. Haftası Gebeliğin 17. Haftası Gebeliğin 18. Haftası Gebeliğin 19. Haftası Gebeliğin 20. Haftası Gebeliğin 21. Haftası Gebeliğin 22. Haftası Gebeliğin 23. Haftası Gebeliğin 24. Haftası Gebeliğin 25. Haftası Gebeliğin 26. Haftası Gebeliğin 27. Haftası Gebeliğin 28. Haftası Gebeliğin 29. Haftası Gebeliğin 30. Haftası Gebeliğin 31. Haftası Gebeliğin 32. Haftası Gebeliğin 33. Haftası Gebeliğin 34. Haftası Gebeliğin 35. Haftası Gebeliğin 36. Haftası Gebeliğin 37. Haftası Gebeliğin 38. Haftası Gebeliğin 39. Haftası Gebeliğin 40. Haftası

Gebeliğin 36. Haftası

Bebeğiniz bu hafta içerisinde yaklaşık olarak 46,8 cm uzunluğunda ve 2,580 gr civarındadır.

G (36)

Bebekte görülen değişim ve yenilikler;

 • Bebeğinizin sevincine odaklanın ve bütün sırt ağrılarınızı unutun. Bu hafta içerisinde bebeğinizin bütün kemik yapıları ve kıkırdağı bir kapıdan rahat çıkacak şekilde yumuşak kıvamdadır.
 • Bebeğinizin kas sistemleri ve dolaşım sistemleri büyük gün için hazırlık yapmaya devam ediyor. Şuana kadar bebeğinizin gücü iyi görülüyor. Fakat siz bebeğinizin gücünü ilk emzirmeye başladığınız gün anlayacaksınız.
 • Bebeğiniz size güç gösterisini emzirirken göğsünüzü bırakmak istemediğinden anlayacaksınız. Ama karnı doyduğunda memenizi gönül sızası ile bırakacaktır.
 • Bu zamana kadar sizin vücudunuzda görülen kıllar artık önümüzdeki haftalarda dökülme yapacak ve eser kalmayacaktır. Sizin vücudunuzdaki kıllar dökülürken bebeğinizin de cildini koruyan o caseosa da dökülme yapacaktır.
 • Bebeğiniz bu haftalarda yutma işlemini gerçekleştiriyor özellikle siyahımsı bir karışım olan mekanyumu yutacaktır. Bu yutuş bebeğinizin ilk bağırsak hareketidir. Bebeğinizin bu maddeyi yuttuğunu doğumdan sonra yaptığı ilk dışkıda göreceksiniz. İlk dışkısı siyah ve yapışkan bir kıvamda olacaktır.
 • Bu haftanın içeni girmeniz ve atlatmanız ile birlikte bebeğiniz prematüre olmaktan çıkıyor.37_42 haftaları olan bebekler gayet sağlıklı ve gelişimini tamamlamış olarak doğarlar.
 • 37 haftadan önce eğer doğum yapmış iseniz bebeğiniz ne yazık ki premetürü bebek grubuna dâhil olacaktır. 42 haftanın içerisine girdiğinin halde henüz doğum yapmamış iseniz bu durum geç doğum olarak nitelendirilir.
 • Bebeğinizin kafası bu haftalarda büyük bir ihtimal aşağı dönük şekilde duruyordur. Fakat bebeğiniz hala istenilen pozisyona geçmemiş ise doktorunuz size‘’external cephalic’’ ayarlayacaktır.

Annede görülen değişim ve yenilikler;

 • Anne adayı bu haftalar içerisinde sizi hummalı bir çalışma bekliyor. Eve gelecek bir bebeğin telaşı her tarafı kaplamış durumdadır. Ama siz yinede kendinizi fazla yormamaya özen gösterin. Bırakın işleri çevrenizdeki yakın kişiler yapsın. Siz sadece bebeğinizin odası ile ya da yeni kıyafetlerini yıkamak ile meşgul olu. Bu durum sizi rahatlatacaktır. Az da olsa heyecanınızı dindirecektir.
 • Bu haftalar içerisinde doktorunuzu çok sık göreceksiniz. Doğal olarak randevu günleriniz artmıştır ve her gittiğinizde bebeğinizin boyu ve kilosu hakkında bilgi alıp seviniyorsunuzdur. Yeni bir anne adayı için bebeğinin sağlıklı olduğu kadar aldığı gramlarda mutluluk verici olmalıdır.
 • Bu hafta içerisinde doktorunuz sizden idrarda protein olup olmadığı hakkında idrar testi yaptırmanızı isteyebilir. Eğer idrarınızda protein ve yüksek tansiyon belitsisi görülürse bu durum bebeğiniz ve sizin içi6n oldukça risklidir.
 • Artık rahminiz gittikçe genişliyordur. Ayrıca vücudunuzda genişleyen tek yer rahminiz değil! Karnınızda gittikçe daha büyük bir hal alıyordur.
 • Ellerinizde ve ayaklarız da gözle görülür şekilde şişlikler ve ödemler oluşmuştur. Unutmayın gebeliğiniz henüz tamamlanmadı ve hala içerisinde fazla miktarda tuz bulunan besinler yasak.
 • Eğer bacak ve kasıklarınızda ağrılarınız oluyorsa fırsatını buldukça dinlenin özellikle bu husus da size bir öneri vermek gerekirse; ayaklarınızın altına yastık veya yüksek bir cisim koyun ve keyfinize bakın.

Bebeğiniz fazla yer kapladığından dolayı hareket etmekte ve yürümekte zorlanabilirsizin. Hamileliğiniz dört dörtlük geçse bile bu aylarda kesinlikle uçağa binmekten kaçınmalısınız. Çünkü her an doğum yapabilirsiniz. Zaten havayolu şirketleri de sizin uçağa binmenize izin vermeyecektir. Artık bebeğinizi kucağınıza alıp emzirmenize çok az kaldı. Eğer önümüzdeki haftalar içerisinde bir aksilik çıkmazsa 40. Hafta içerisinde bebeğinize kavuşacaksınız.

Kısırlık

Bir önceki yazımız olan Gebeliğin 35. Haftası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.