Randevu için: +90 537 217 37 47
Gebeliğin 1. Haftası Gebeliğin 2. Haftası Gebeliğin 3. Haftası Gebeliğin 4. Haftası Gebeliğin 5. Haftası Gebeliğin 6. Haftası Gebeliğin 7. Haftası Gebeliğin 8. Haftası Gebeliğin 9. Haftası Gebeliğin 10. Haftası Gebeliğin 11. Haftası Gebeliğin 12. Haftası Gebeliğin 13. Haftası Gebeliğin 14. Haftası Gebeliğin 15. Haftası Gebeliğin 16. Haftası Gebeliğin 17. Haftası Gebeliğin 18. Haftası Gebeliğin 19. Haftası Gebeliğin 20. Haftası Gebeliğin 21. Haftası Gebeliğin 22. Haftası Gebeliğin 23. Haftası Gebeliğin 24. Haftası Gebeliğin 25. Haftası Gebeliğin 26. Haftası Gebeliğin 27. Haftası Gebeliğin 28. Haftası Gebeliğin 29. Haftası Gebeliğin 30. Haftası Gebeliğin 31. Haftası Gebeliğin 32. Haftası Gebeliğin 33. Haftası Gebeliğin 34. Haftası Gebeliğin 35. Haftası Gebeliğin 36. Haftası Gebeliğin 37. Haftası Gebeliğin 38. Haftası Gebeliğin 39. Haftası Gebeliğin 40. Haftası

Gebeliğin 35. Haftası

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık olarak 46,2 cm uzunluğunda ve 2, 383 cm civarındadır.

Bebekte görülen değişim ve yenilikler;

G (35)

Bebeğiniz hızlı bir şekilde uzamaya devam ediyor. Bu hafta ve diğer kalan haftalar içerisinde bebeğiniz kilo almaya devam edecektir ancak boy uzunluğunda fazla değişiklik olmayacaktır. Bebeğinizin içeride manevra yapacak kadar yeri kalmamıştır. Artık bebeğinizin büyümüş olmasından dolayı içeride takla atamıyordur ama tekmelemeler hala devam edecektir.

Böbrekli artık tamamen gelişmiş durumdadır. Karaciğeri de gelişimi tamamlıyor ve bazı atık besinleri işliyor.  Bebeğinizin temel organları artık gelişimi bitirip tamamlanmış durumda. Fakat gelecek haftalar içerisinde biraz kilo alacaktır. Bu haftanın en inanılmaz olayı beyin gelişimidir. O minik kafasının içerisinde çok fazla çalışma olmaktadır. Fakat bebeğinizin beyni gelişimini sürdürürken kafatası içe yumuşaktır. Bu durum bebeğinizin doğum kanalından kolay ve rahat çıkması içindir.

Annede görülen değişim ve yenilikler;

Bu haftalarda hapşırma ve tıksırmalarınıza dikkat edin. Aniden gelen bir hapşırma sizin altınıza kaçırmanıza neden olabilir. Evet, bebeğinizin kafası aşağı doğru inmiş olduğundan bu sizin çok idrar kaçırmanıza neden olacaktır. Bu haftalarda kendinizi daha rahat hissetmeniz için tek kullanımlık petler tercih etmelisiniz. Sizi büyük bir sıkıntıdan kurtaracaktır. Çok idrara çıkıyorum diye hayatınızdaki sıvıları geri itmeyin. Bu sıvı gıdalar sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Doğumunuza az bir zaman kaldı bu dönemlerde gücünüzü yerinde tutmak için egzersiz hareketlerini ihmal etmeyin. Yapacağınız egzersizler sizin için çok önemli çünkü pelvic kaslarınızı geliştiriyor. Ayrıca doğumunuzun kolay geçmesini istiyorsanız kısa süreli yürüyüş ve hareketlerde bulunmalısınız.

Diğer haftalarda amniyotik sıvı bebeğinizin önüne geçmiş durumdaydı ama artık bebeğiniz amniyotik sıvıdan fazla yer kaplıyor. Bu hafta içerisinde çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıkları ile karşılaşabilirsiniz. Rahminiz çok şiştiğinden dolayı sizi devamlı tuvalete taşıyacaktır. Eğer bu sorunlardan bir tanesi bile size uğramamış ise gerçekten çok şanslısınız.

Bu haftalar doktorunuzla çok fazla görüşmeler yapacaksınız. Özellikle doktorunuz sizi streptococi ve vajinal kontrol için sizi çağıracaktır. Eğer bu bakteri sizde çıkarsa olumsuz yan etkileri vardır. Örneğin; zatürre, menenjit ve kan enfeksiyonu gibi belirtileri vardır.

Bu hafta doğum planını hazırlamanız için gayet güzel bir zamandır. Doğum önceden kestirilemeyen ve de planlayacağınız bir durum değildir. Ancak seçeneklerini ve yöntemlerini bilmeniz sizi biraz rahatlatıp stresinizi azaltacaktır.

Doğum öncesi belirtiler;

Baş ağrısı

Baş ağrısının bir sürü nedeni olabilir. Çok sıcak bir ortamda kalmak ya da kalabalık mekânlar da bulunmak baş ağrısı yaşamanızın nedenlerinden bir kaçı olabilir. Bu ortamlara biraz ara verin ve bol oksijenli yerleri tercih edin. Ayrıca hekiminiz gebeliğiniz sırasında size bazı ağrı kesici ilaçlar önermiştir. Doktorunuzun önermiş olduğu ilaçları kullanmanızda her hangi bir sakınca yoktur. Çok ağrı hissettiğiniz anlarda kullanabilirsiniz.

Diş eti kanamaları

Diş etinizin kanaması genelde vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Diş etleriniz kanamayı sürdürüyorsa size bir öneri C vitamini desteği alın. Bu vitamini meyvelerden ve meyve sularından karşılayabilirsiniz. Ancak meyve ile aranız iyi değilse vitamin takviyeleri alabilirsiniz.

Unutkanlık

Doğuma yaklaştıkça unutkanlığınızda artacaktır. Bunun en büyük neden dikkatinizi bir yere veremiyor olmanızdır. Ayrıca gittikçe beyin hücre hacminiz daralmakta ve bu durum da sizde uykusuzlukta yapıyordur. Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra unutkanlığınız yok olacaktır.

Sakarlık

Doğum yapmanıza son birkaç haftanız kaldı ama vücudunuzun dengesini sağlamakta zorlanıyorsunuzdur. Dikkatli olmalı ve yere sağlam balsalısınız. Mutfak raflarından uzak durun ve bu işlerde eşinizden yardım isteyin tabureden değil.

Kısırlık

 

 

Bir önceki yazımız olan Gebeliğin 34. Haftası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.