Randevu için: +90 537 217 37 47

Endometriozis (Çikolata Kisti) Belirtileri

endometriozis

 Endometriozis (çikolata kisti) rahatsızlığına genel olarak üreme çağında bulunan kadınlarda rastlanmaktadır. Rahmin iç kısmında yer alan ve adet dönemlerinde gebeliği sağlayabilecek ve aynı zamanda gebelik olmadığı takdirde de hormon bakımından desteklenmemesi durumunda menstruasyon kanaması biçiminde dökülen hücre tabakasına verilen ad ‘endometrium’ dur. Endometrium vücudumuzda sadece rahim içinde yer almaktadır. Bu hücrelerin vücudumuzda rahim dışı alanlarda varlığı endometriozis hastalığı adını almaktadır. Bu durum genellikle en sık rastlanıldığı yerler rahmin arkasında bulunan boşlukta, bağırsakların yüzeyinde, yumurtalıklarda, mesane üzerlerinde, tüp üzerinde, karın ameliyatlarındaki yaralarda ya da karın zarı üst kısımlarıdır.

 Endometriozis, (çikolata kisti) hormonların adet zamanında sebep olduğu odakları, değişimleri aynen yaşamaktadır ve adet zamanlarında da kanama aynı zamanda da dökülmeler meydana gelebilmektedir. Karnın içinde bulunan boşlukta kanamayı sınırlandırmak için iltihaplı şekilde bulunan savunma hücreleri endometriozisleri kuşatır.

İyileşme süresinde çevrede bulunan dokularda yapışmalar meydana gelir ve böylece adet dönemlerinde de bu olay tekrarlanır. Kadınlarda kısırlık meydana getirdiği gibi bunun haricinde de cinsel münasebetlerin sancılı ve ağrılı gerçekleşmesine, sancılı adet ve sürekli kasık ağrılarına neden olmaktadır. Her ay rahim içinde ki zarda kanamaya sebep olduğundan ‘endometrioma’ diye nitelendirilen yumurtalıklarda kiste sebep olmaktadır.

Her kadında farklı etki yapabilir

Endometriozis  (çikolata kisti) her kadında farklı farklı derecede etki yapabilmektedir. Bazı durumlarda kanser kadar etkili;  genital organlara, komşu organlara yani idrar kesesi ya da bağırsak gibi organlara ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Endeomtriozis  (çikolata kisti) bazı durumlarda kistik hastalık bazı durumlarda da ufak odalar biçiminde olabilmektedir. Kısacası her kadında farklı farklı tablolar meydana getirebilmektedir ve daha öncesinden anlaşılamayabilinir. Şöyle ki çok şiddetli bir düzeye ulaşmış endometriozis belirtileri az olabileceği gibi çok hafif derecedeki durumlarda ise belirtiler aşırı ağrılı ve dayanılmaz halde olabilmektedir.

Bilinenden çok daha sık rastlanabilir

 Endometriozis  (çikolata kisti) bilinenden daha sık rastlanan bir hastalıktır. Kadınların yüzde 3 ile yüzde 5i arasında ve aynı zamanda çocuk sahibi olamayan çiftlerde bu rahatsızlığa sık bir biçimde rastlanmaktadır. Endometriozis genetik kökeni bulunmamaktadır. Ancak bunun yanı sıra ailesel bir yatkınlığı olması şaşırtıcıdır.

Hastalığın belirtileri;

Çikolata kistinin en şiddetli biçimde bilinen belirtisi adet öncesinde ve adet sırasında görülen şiddetli ağrılardır. Cinsel münasebet esnasında ve daha sonrasında yaşanan ağrılar, kısırlık ve meydana gelen kanamalardır. Bunların dışındaki belirtileri ise yorgunluk, barsak rahatsızlıkları, adet esnasında ishal ya da kabızlık olabilmektedir. Bazı kadınlarda ise hiçbir işaret olmayabilmektedir. Bu da hastalığın daha ileri boyutlara taşınmasına neden olabilmektedir. Kadınlarda kısırlığa yol açabilmektedir.

 Tedavi

Henüz endometriozis  (çikolata kisti) hastalığının bilinen bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalara göre endemetriozis kendini tekrarlayabilmektedir. Tedavi esnasında ise aylar ya da yıllar sonra sonuç alınabilmektedir. Hormonal tedavi sürecinde ise doğum kontrol hapları, testesteron türevlerini içermektedir. Ancak bu tedavi bazı kadınlarda kötü sonuç doğurabilmektedir. Çünkü yan etkisi olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Rahim Ağzı Yaraları (Servisit) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.