Randevu için: +90 537 217 37 47

Cinsellik ile İlgili Merak Edilen 10 Soru

cinsellik

  • Regl döneminde gebe kalma riski var mıdır?

Regli döneminde gebe kalma riski, yumurtlama dönemine göre daha azdır. Ancak bu durum gebelik riskinin tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmemektedir. Sperm hücresi, canlılığını yaklaşık olarak 5 gün sürdürebilen bir yapıdır. Bu sebeple de regli döneminde gebe kalma riski her zaman için mevcuttur.

  • Cinsel ilişki sırasında ağrı ya da acı duymak normal midir?

Şayet vajina nemi yeterli değilse, ilişki sırasında ağrı ya da acı duyulabilir. Vajina içinde bulunan polip, miyom ya da farklı kistik yapılar da ilişkide ağrı ya da acıya yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora başvurmak ve sebebini tespit etmek gerekmektedir. Şayet vajinal ıslaklığın yeterli olmaması sebebiyle acı ya da ağrı duyuluyor ise kayganlaştırıcı ürünler kullanılması önerilebilmektedir.

  • Bakireyken gebe kalmak mümkün mü?

Bakireyken gebe kalmak mümkündür. Kızlık zarı, vajina girişinden 2-3 cm içerde bulunmaktadır. Şayet sperm hücreleri rahim ağzına dökülmüş ise, kızlık zarı mevcutken dahi gebe kalınabilir.

  • Tampon kullanmak kızlık zarını bozar mı?

Kızlık zarı vajinanın girişine yakın bir yerde olduğu için tampon, penis ya da farklı bir cismin vajinada olması kızlık zarının bozulmasına yol açabilir.

  • Kadınlarda orgazm bozukluğuna yol açan sebepler nelerdir?

Kadınlarda orgazm olamama sorunu oldukça yaygın görülen bir sebeptir. Orgazm bozukluklarının fizyolojik ve psikolojik birçok sebebi olabilmektedir. Şayet vajina ile ilgili cerrahi operasyonlar geçirilmiş ise vajinanın yapısının bozulduğu durumlarda orgazm sorunları görülebilir.  Bunun dışında çeşitli kronik hastalıklar sebebiyle de orgazm sorunları yaşanabilir. Şeker hastalığı, pelvis kanseri ya da diğer metabolik sorunlar cinsellikte olumsuz durumların yaşanmasına yol açabilir. Bunun dışında yaşın ilerlemesi, kullanılan bazı ilaçlar, menopoz gibi faktörler de bu soruna yol açabilmektedir. Ancak orgazm sorunları genel olarak psikolojik sebeplerle yaşanmaktadır. Kadının yetiştirilme tarzı,  cinselliğe bakış açısı bu durumu etkileyebilir. Özgüven eksikliği, vücudundan hoşnut olmama, kuralcı bir kişilik orgazmda sorunların yaşanmasına yol açabilir. Bu sorunların çözümü için cinsel terapi almak gerekebilmektedir.

  • Klitoral ve vajinal orgazm ne demektir?

Kadınlar klitoral ve vajinal orgazm olabilmektedir. Orgazm olmak, klitorisin yeterince uyarılması ardından yaşanmaktadır. Vajinal orgazm ise, penisin vajinaya girişi ve ritmik hareketleri sonrası yaşanmaktadır. Cinsel birleşme esnasında vajinanın giriş bölümündeki uyarılar aradaki kas ve sinir bağlantıları ile klitorise iletilir. Genellikle cinsel birleşmede orgazm, ön sevişme sırasında klitorisin doğrudan uyarılması ve ardından cinsel birleşmeyle dolaylı uyarı ile olmaktadır.

  • Doğum kontrol hapları kısırlığa sebep olur mu?

Doğum kontrol hapları, yumurtlamayı kontrol altına alarak gebeliğin oluşmasına engel teşkil eder. İlacın bırakılması ise yumurtlama eski düzenine geri döner. Doğum kontrol hapları kısırlığa sebep olmamaktadır.

  • Ertesi gün hapları zararlı mıdır?

Ertesi gün hapları, adet düzenini bozabilmektedir. Bu haplar yüksek dozda hormon ihtiva ettiği, regl düzensizlikleri başlayabilir. Bu sebeple sık sık kullanılması sakıncalıdır.

  • Vajinanın su ile yıkanması hijyen sağlar mı?

Vajinanın kendi florası mevcuttur. Vajinada bulunan laktobasil adlı bakteriler, vajinanın kendini temizlemesini sağlar. Enfeksiyon yapıcı bakterilere karşı, vajinanın kalkanını oluşturur. Ancak vajinanın sabunla yıkanması bu bakterilerin ortamdan uzaklaşmasına yol açabilir. Enfeksiyon riskinin artmasına yol açar.  Bu sebeple de önerilmemektedir. Vajina temiz suyla yıkanmalıdır. Sabun ya da diğer ürünler kullanılması sakıncalı olabilir.

  • Ameliyatla rahmin alınması cinsel hayatı bitirir mi?

Rahmin alınması vajinayı etkilemez. Bu sebeple de ameliyat ardından iyileşme dönemi tamamlandıktan sonra cinsel hayat eskisi gibi devam edebilir. Psikolojik sebeplerden ötürü şayet zevk alamama durumu söz konusu ise cinsel terapi yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.